Genel Kültür
Bulut Yedekleme

Bulut Yedekleme

İnternetin hayatımıza girmesi sonucunda sağladığı yararları es geçmek mümkün değildir. Ancak internet kullanımının yaygınlaşması ile artan siber saldırılar da oldukça ciddi zararlar veren boyutlara ulaşması da diğer yandan teknolojik bir sorundur. Siber saldırılar sonucu ele geçirilen verilerinizi geri almak için yüksek meblağlar ödemek yerine, bulut yedekleme kullanarak sisteminizi güvenli hale getirip verilere ulaşılabilmektedir.

Sahip olunan verilerin korunabilmesi için yapılan bir uygulama olan bulut yedekleme, verileri güvende tutarken bir taraftan da yedeğinin alınmasına olanak tanır. Bir iş yerinde yer alan tablet, bilgisayar, telefon gibi tüm elektronik aletler için kullanımı mümkün olan bulut yedekleme, genele bilgisayarlar, ana kullanıcı makinesi ve tabletlerde kullanılır. Tüm verilerin ve hareketlerin kayıt altına alınarak güvende tutulmasını ve ihtiyaç olması halinde de erişim izni vermesini sağlar. Alınan yedeklere, internetin olduğu her yerden erişilebilmektedir.

Bulut Yedekleme Neden Kullanılır?

İnternette yaygın hale gelen ve özellikle firmalara yapılan siber saldırılar karşısında geliştirilen bulut yedekleme sistemi, şirketlerin verilerini koruma ve güvende tutma konusunda büyük avantaj sağlar. Bulut yedekleme hizmeti veren birçok güvenilir firmadan alınabilecek olan bu hizmet, son derece yararlıdır. Verilerinizi belirlenen zaman aralığında sürekli yenileyerek yedeğini alan bulut yedekleme, aynı zamanda bir güven de sağlar.

Günümüzde birçok firma uğradığı siber saldırı sonrası ödeme yaparak verilerini geri almaya çalışır. Kimisi gereken ödemeyi yapıp verilerinin bir kısmını ele geçirse de bir kısmı da ödeme yapsa bile alamaz. Dolayısıyla bu durumda yüksek meblağlar ödeyerek böyle bir riske girmek yerine bulut yedekleme sistemine geçerek kopyalanan verilere erişmeyi daha mantıklı hale getirir.

Herhangi bir siber saldırı sonucu silinen tüm verileriniz, bulut yedekleme ile korunan ve saklanan verilerinizi geri yüklemeniz sonucunda geri gelir. Düzenli olarak yedekleme yapılması da ciddi kayıplar ortaya çıkmasını ve geri dönülemez bir veri kaybını önler.

Bulut Yedeklemenin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Bulut yedeklemeye geçtikten sonra birçok avantajı ile firmalar da rahat etmeye başlayacaktır. Bulut yedekleme kullanan şahıs ya da firmaların elde ettiği avantajlardan bir kısmı:

  • Verileri kendiliğinden otomatik olarak yedekler.
  • Son teknolojiye sahiptir.
  • Bulut üzerinde yer alan verilerin de restore edilmesini sağlar.
  • Veri güvenliği sağlamada oldukça başarılıdır.
  • Gelişmeler doğrultusunda sürekli gündemi de takip eden bir sistemdir.
  • İnternet olan her yerden yedeklenen veriler ulaşabilirsiniz.
  • Herhangi bir siber saldırı durumunda ciddi vakit kaybı yaratmadan verilere erişim sağladığı için iş aksamalarının önüne geçer.

Tüm bunların yanında oldukça kısa sürede yedeklenen verilere ulaşabilme imkânı sağlaması ve kopyalanan verileri anında bilgisayarlara aktarması büyük bir avantaj sağlar. Maliyet ve kurulum açısından da oldukça uygun olan bulut yedekleme, son derece yaygın olarak firmalar tarafından kullanılmaya başlar.

Bulut yedekleme hızı, verilerin büyüklüğü ile orantılı olarak değişebilir. Elbette ciddi süreler olmaz. Ancak düşük bir hacme sahip olan dağıtım firmaları ile son derece geniş bir kapasitesi olan bir üretim fabrikasının verilerinin yedeklenme hızı arasında elbette fark olacaktır.

Yedeklenen Verilere Nasıl Ulaşılır?

Bulut yedekleme ile yedeklenen ve güvenli hale getirilen verilere erişmek de oldukça kolaydır. Firmaların verdiği hizmete göre değişebiliyor olsa da yaygın olarak veriler erişme yöntemi bir kullanıcı adı ve şifre belirlenmesi ile olur. Ancak şifrelerin unutulması durumunda verilere erişim daha zor hale gelebilir. Bu yüzden şifrelerin özel bir yere not alınması daha yararlı olacaktır.

Bulut yedekleme kullanarak siz de firmanızın verilerini güven altına alabilir bu sayede herhangi bir siber saldırı durumunda mağduriyet yaşamadan kısa sürede güncel işinize dönebilirsiniz. Sağladığı fayda ve kurtardığı ekonomik yüke bakılınca oldukça da avantajlı fiyatlara sahip olan bulut yedekleme için birçok firmadan hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın