Genel Kültür
Çatı Katı Teras Kapatma Nedir

Çatı Katı Teras Kapatma Nedir

Çatı katı teraslar giderek daha havadar ve yaşanabilir hale gelmektedir. Bu nedenle, insanlar bir çatı katı dairesi satın almak isterler. Normal şartlar altında çatı katı teras kapatma işlemleri ahşap, alüminyum veya cam kullanılarak kapatılır. Bu işlemler yapılırken ise binanın bütünlüğünü bozmamak için gerekli işlemler uygulanır. Çatı katı teras çeşitli şekillerde kapatılabilir. Özellikle cam ile sadece çatı değil yan taraflar da kapatılabilir. Çatı katı teraslarının stilleri ve kullanımlarının farklı özellikleri, kapatma işlemlerinin farklı yapılmasını sağlar.

Teraslar kapatılırken günümüzde yeni teknoloji ürünler hayatımız girmiştir. Otomatik sistemler, Bioklimatik ürünler ve cam yoğunluklu bir çok model vardır. Hem tasarım yönünden kuvvetli hemde kullanım açısından son derece kolay ve uzun ömürlü teras kapatma modeli bulmak mümkündür.

Çatı Katı Neden Kapatılır?

Çatı katı terasın kapatılmasının amacı sadece görsel sorunları ortadan kaldırmak değildir. Genellikle çeşitli amaçlarla kullanıldığı düşünülen ek yaşam alanları yaratmakla ilgilidir. Bunu başarmak için yağmur, kar ve güneş gibi doğa olaylarını dikkate almanız gerekir. Bu açıdan terasın kapatılmasının avantajları arasında herhangi bir hasarın meydana gelmemesi bulunur. Ancak tasarım ve uygulama sırasında ortaya çıkan sorunları da göz ardı etmemeniz gerekir.

Çatı katı terasın kapatılmasına karar verildikten sonra, yerinde ölçüm yapılarak detaylı teklif alınması tavsiye edilir. Bu uygulamayı yapacak olan firmanın görev süreleri, referansları ve faaliyetleri hakkında bilgi edinmeniz de önemlidir. Ayrıca çatı katı teras kapatma modeli ve kullanılan malzemelerin yanı sıra işte kullanılan makinelerin bilinmesi de önemlidir. Bir iş veya işlem için garantiler yeterli değildir. Bu açıdan firmanın kurumsal devamlılığı sağlanmalıdır. Terasın tamamında veya bir kısmında olası sorunlar için teknik destek sağlanması gerekir.

Çatı Kapatma Yasal Mıdır?

Projeye sonradan dahil edilen kapatma işlemleri için belediyelerden izin almak gerekebilir. Genelde yan tarafları açık sadece üst kısımları kapalı teras kapamalar için izin gerekmiyor olsa da ortak kullanıma sahip yapılarda sorun yaratabilmektedir. Çok katlı konut projelerinde diğer daire sahiplerinden yazılı izin gerekebilmektedir. Yapının bulunduğu bölgenin Belediyesine başvuru yaparak daha detaylı bilgi almanız önerilmektedir.

Bir cevap yazın