Moda ve Yaşam
Çocuk Terapisi Ve Psikoljik Danışmanlık

Çocuk Terapisi Ve Psikoljik Danışmanlık

Çocuklar gelişim süreçler boyunca bazı zamanlarda gelişimsel ve davranışsal sorunlarla karşı karşıya kalabilir ve yardım ihtiyacı hissedebilirler. Çocuğunuzun aile içi sorunlardan etkilendiğini düşünüyor, öğretmeni ya da doktorunuz destek almanız için öneride bulunuyorsa ve bazı şeyleri öğrenmede zorluk yaşadığını düşünüyorsanız çocuğunuz için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesiyle paralel olarak bu yardımı online terapi formunda da alabilirsiniz. Bu hizmetle çocuklar, kendi güvenli konfor alanından ayrılmadan ve mekan kısıtlaması olmadan online terapiye katılabilirler.

Online Terapi Nedir?

Psikolojik yardım hizmetleri alanında uzman olan psikologlar tarafından internet üzerinden verilmesine online terapi adı verilir. Online terapiyle birlikte nüfus yoğunluğunun az olduğu bölgelerdeki bireyler uzmanlık alanına göre tercih ettikleri psikologlara kolaylıkla ulaşılabilirler. Bu sebeple online psikolog yardımına ulaşmak oldukça kolaydır. Bu terapi yöntemi online psikologlar tarafından verilir.

Online Terapi Kimler İçin Uygundur?

Psikolojik yardım almak isteyen fakat gerek yaşanılan bölgedeki yetersizlikler gerekse zaman ve ulaşım sıkıntılarından dolayı alamayan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu bireyler çevrimiçi terapi yöntemiyle yardım alabilirler. Bunun yanında bazı bireyler internet ortamında kendisini daha güvenli hissedebilir, problemlerini daha doğru bir şekilde aktarabilir. Bu bireylerin tercihi genel olarak online terapi olmaktadır. Online terapi desteğini alabilecek diğer kişiler:

  • Anonim kalmak isteyenler,
  • Fiziksel kısıtlamaları bulunanlar,
  • Agorofobi gibi rahatsızlığı olanlar,
  • Yurtdışından ana dili Türkçe ile yardım almak isteyenler

olarak sıralanabilir. Bireyler talep ettikleri esnek saatlerde terapiye katılabilirler.

Çocuk Terapisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Davranış veya duygu gelişiminde problem yaşayan veya yaşaması muhtemel çocuklara yapılan çocuk psikoloğu tarafından verilen psikolojik desteğe çocuk terapisi adı verilir. Çocukların davranışlarında oluşan birçok nedene bağlı olarak farklı terapi yöntemleri uygulanabilir.

Çocuk terapisinde uygulamaların en genel olanı çizimlerdir. Alanında uzman olan kişiler çocuklara yaklaşabilmek için kukla, çizim, terapi kartları ve foto kartları gibi yöntemleri uygulayabilir.

Çocuklarda Terapiye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Çocukların kişilik özellikleri farklı farklıdır. Her çocuk farklı zamanlarda psikolojik terapiye ihtiyaç duyabilir. Çocuk terapisine ihtiyaç duyulan durumlardan başlıcaları:

  • Yemek yeme bozuklukları
  • Uykuya dalmada yaşanılan güçlükler
  • Ayrılık, boşanma, ölüm gibi olaylara şahit olması

olarak sıralanabilir. Çocukları için online psikolojik danışmanlık hizmeti almak isteyen ebeveynlerin ilk olarak psikolog ile görüşmesi gerekir.

Çocuk Terapisi Ne Kadar Sürer?

İstanbul’da yaşayan ve çocukları için psikolojik yardım isteyen ebeveynlerin çoğu psikolog araması yapıyor. Bu kişilerle yapılan görüşmeler neticesinde terapinin süresi belirlenebiliyor. Ancak terapi süresinin kişiden kişiye değiştiği bir gerçektir.

Çocuklar için uygulanan terapi genellikle haftada 1 defa aynı gün ve aynı saate yapılır. Seans süreleri genellikle 30-60 dakika arasındadır. Çocuğun ihtiyaçlarına bağlı olarak terapi ,farklı sürelerde tamamlanabilir. Çocuklarla çalışırken aile, öğretmen, danışman, hekim, pedagog işbirliği önemlidir. Çocukla çalışmak aynı zamanda çoğunlukla ebeveynle çalışmayı da gerektirir.

Bir cevap yazın