Dünya bir kara deliğe çarparsa ne olur?

Bilim dünyasının geçen hafta kütleçekim dalgalarının ispatıyla sarsılmasının ardından Hull Üniversitesi profesörü Kevin Pimbblet da Dünya’nın bir kara delikle karşılaşması durumunda neler yaşanacağına dair bilimsel açıklamasıyla aç dimağları aydınlattı.

Modern fizikle uzaktan yakından ilgilenen ya da en azından uzay filmi sevenlerin yakından tanıdığı kara delikler, ışık da dahil olmak üzere her şeyi içine çeken çekimsel kuvvetleriyle ‘ünlüler.’

SPAGETTİLEŞİYORMUŞUZ

Her ne kadar Dünya’nın içine çekileceği ya da etkilerini hissedeceği mesafede herhangi bir kara delik bulunmasa da, bilim kurgu takipçileri ve olası bir kıyametten korkanların aklını, “Dünya, bir kara delik tarafından yutulursa neler olur?” sorusu kurcalıyordu ve cevap bulundu: Spagettileşiyormuşuz!

“Eğer bir kara deliğe çok yakın durursanız, alabildiğine uzarsınız, tıpkı bir spagetti gibi” diyen Pimbblet, bundan ‘korkmamamız’ gerektiğini de sözlerine etkiliyor. Çünkü, ‘spagettileşmek’ için kara deliğe yaklaşmamız lazım ancak bu çok da olası bir durum değil.

Pimbblet’a göre, Dünya üzerindeki milyarlarca insan ise gezegenin ince uzun bir hal aldığını göremeyecek çünkü kara deliklerin yaydığı ciddi oranda radrasyon, insanlık tarihine çoktan son vermiş olacak.

HOLOGRAMLAŞABİLİRİZ

Ancak korkmayın, profesör Pimbblet’ın güzel bir haberi de var: “Bir kara deliğe çarpacak kadar şanssız olabiliriz ama bütün bu gümbürtüden sonra kendimizi hologram olarak varlığımızı sürdürür şekilde bulabiliriz.”

Kaynak: tekyorum.com

Bir cevap yazın