Moda ve Yaşam
Hakiki Deri Cüzdan Nasıl Anlaşılır

Hakiki Deri Cüzdan Nasıl Anlaşılır

Deri cüzdanlar farklı stil ve markalar doğrultusunda yer alsa da gerçek olup olmadığını ayırt etmek son derecede önemlidir. Veyer gibi toptan deri işlemleriyle uğraşan bir firmadan hakiki deri içeren cüzdanları temin etmek mümkün olmaktadır. Ancak bunun için aradaki farkı bilkmek ve bir dizi testlerden geçirmek faydalı bir konu olacaktır.

Hakiki Deri ile Sentetik Deri Arasındaki Fark

Hakiki ile suni deriyi ayırt etmek için bir dizi işlemler gerçekleştirilebilir. Deri ithalatı işlemlerini gerçekleştiren Veyer ürünlerine dayalı olarak bu işlemler yapılması durumunda gerçek deri olduğu fark edilebilecektir.

  • Hakiki deri ile sentetik deri arasındaki farkın dayanıklılık ve uzun ömür konularında yer aldığı bilinmelidir.
  • Gerçek deriler tabaklama işlemlerine tabi tutulan ham derilerden meydana getirilmektedir. Öte yandan saf protein içermesinden ötürü de esnek bir materyal olduğu bilinmektedir.
  • Suni deriler genel olarak kumaş bazlı malzemelerden meydana getirilmektedir. Bundan dolayı gerçek deri kadar uzun ömürlü olmayacaktır. Kullanım süresi gerçek deriye oranla 1/3 oranında olacaktır.
  • Görünüm açısından ele alındığında gerçek deri ile sentetik deri arasında bir fark görülmeyecektir. Bu yüzden satın almadan önce dikkatli bir biçimde incelenmenin ne kadar faydalı bir halde olduğu söylenebilecektir.

Hakiki Derinin Özellikleri

  1. Etiket

Derinin gerçek olup olmadığını anlamak adına ilk olarak etiketine bakılmalıdır. Veyer bünyesinde var olan ürünlerde de yarma deri detayı genel olarak bu kısımda yer alacaktır. Ancak etikete güvenilmemesi durumunda diğer ayırt edici kriterler baz alınabilir.

  1. Doku

Derinin içine yapılacak olan temasla dokular hissedilebilir. Gerçek deriler pürüzsüz bir halde bulunacaktır. Ancak suni derilerin dokusu daha çok plastikle eşdeğer bir halde bulunacaktır.

  1. Koku

Gerçek derilerin kendine mahsus bir kokusu bulunmaktadır. Malzemenin doğallığından gelen bu kokudan dolayı gerçek olup olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir.

  1. Gözenekler

Hakiki derilerin doğal olmasından dolayı gözenek desenleri içerisinde bulunacaktır. Eşit mesafelerde gözeneklerin olması hali gerçek olduğunun göstergesi sayılmalıdır.

  1. Esneklik

Suni deriler, gerçeklere oranla daha esnektir. Hakiki deriye temas edildiğinde kısa sürede eski halini alacaktır. Ancak suni deride eski halin alınması biraz daha zaman gerektirecektir.

Bir cevap yazın