Sağlık
Kanal Tedavisi Tekrarı Yapılır Mı

Kanal Tedavisi Tekrarı Yapılır Mı

Kanal Tedavisi Tekrarı Yapılır Mı?

Kişilerde kanal tedavisinin diş hekimleri tarafından önerildiği durumlar vardır. Bunlardan herhangi birinden dolayı kanal tedavisi yaptırmanız gerektiğinde bir süre sonra bir sorun yaşarsanız aklınıza kanal tedavisi tekrarı yapılır mı, gibi bir soru gelebilir.

Diyelim ki kanal tedavisi aldınız ve sonuç başarısız oldu. Hala daha ağrı şikayetiniz var ya da zaman zaman probleminiz nüksediyor. Bu durumda kanal dolgusunun tamamı boşaltılır. Sonrasında da kök kanalları yeniden şekillendirilir.

Dezenfekte edilir ve dolgu yapılarak işlem sonlandırılır. Bireylerin sinir dalları diğer insanlara göre farklı olabilir. Özellikle ince sinir dallanmalarının çok olması sebebi ile azı dişlerde kişilerin kanal tedavisi başarısız olabilir. Kanalı dikkatli bir şekilde acele etmeden yapmak, kişinin ağrı duyup duymadığını dolgu öncesinde kontrol etmek çok önemlidir. Ancak bazen hastalar işlem sırasında hissizlik duyabilirler ve sonradan ağrı şikayetleri başlayabilir.

Bu durumda kanal tedavisinin tekrar edilebileceğini bilmelisiniz. Aynı şekilde aradan geçen yıllardan sonra hala daha aynı dişinizde problem yaşıyorsanız ve kurtarılabilir diş dokunuz bulunuyorsa yine kanal tedavisi ve dolgu uygulaması yapılabilir.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi tekrarı yapılır mı, sorusunun yanıtından önce kanal tedavisinin mantığını bilmek ve nasıl bir işlem olduğunu öğrenmek de önemlidir. Bu sayede neden tekrarlanabilir bir işlem olduğu daha açık hale gelecektir.

Kişilerin enfeksiyon kapmış olan veya çürümüş olan dişlerinin sağlıklı olan kısmının onarılıp kurtarılması ve kişinin mümkün olduğunca doğal olan dişlerini kullanmaya devam etmesini amaçlayan işleme kanal tedavisi adı verilmektedir.

Kanal tedavisi sırasında dişin ağrıyan sinirleri öldürülür. Bu sinirleri tespit etmek için sürekli olarak kontrollü bir şekilde işlem yapılır. Ağrı hissi tamamen ortadan kalktığında dolgu ile boşluklu kısım kapatılır. İşlem sırasında ince olan sinir dallarının ağrıyıp ağrımadığı tespit edilemeyebilir. Bireyler sonradan tekrardan bası yüzünden ortaya çıkan bir ağrı şikayeti yaşayabilirler.

Bu durumda yeniden dolgu çıkarılır, ağrıyan sinir bulunur ve boşluk dolgu ile doldurularak işlem tekrarlanmış olur.

Kişilerin diş sinirlerinin hayati bir önemi yoktur ve sinirleri olmayan hali ile kurtarılmış olan dişlerinizi çok uzun süre kullanmaya devam etmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın