Spor
Kırkpınarda Bu Sene Kural Değişikliğine Gidilmeyecek

Kırkpınarda Bu Sene Kural Değişikliğine Gidilmeyecek

Ahmet Taşçı, Kırkpınar’ın eski haline dönmesi için çalışmalar yaptıklarını, planladıkları kural değişikliklerini mağduriyet olmaması için bu yılki 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri olduktan sonra uygulayacaklarını söyledi.

Kırkpınar’ın altın kemerli eski başpehlivanlarından Taşçı, ziyaret için megapari geldiği Edirne’de AA muhabirine açıklama yaparken bu sene 1-3 Temmuz tarihinde düzenlenmesi planlanan 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi herhangi bir kural değişikliği yapmayacaklarını söyledi.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu yönetiminde yağlı güreşi zirveye getirmek için çabaladıklarını söyleyen Taşçı, bu ata sporunun özünden dönmeden sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yağlı güreşin özünün belli olduğunu dile getiren Taşçı, “Burada bir mucitliğe gerek yok. 700 senedir devam eden bir ata sporumuz var. Pirimiz Hz. Hamza olan peygamber sporumuz yağlı güreş. Gelenekleri, örf ve adetleriyle oynamayacağız, zaten oynayamayız da.” dedi.

Taşçı, zamanla yağlı güreşe farklı kurallar getirildiğini, bu kurallarla ilgili çalışma yapılacağını söyledi.

“Puanlama dahil bazı kurallar üzerinde duruyoruz”

Kırkpınar ve yağlı güreş geleneklerini geleceğe aktarmak istediklerini anlatan Taşçı, şunları söyledi:

“Kırkpınar’a sonradan eklenilmiş kurallar var. Bunlar üzerinde çalışıyoruz. Bu çalışmalara tabii ki puanlama da var. Bu yıl Kırkpınar’da altın kemer yılı. Pehlivanlarımızın mağdurluk yaşamaması için bu yıl bir değişiklikte bulunmayacağız.

“Ali Gürbüz önde görünüyor”

Taşçı, Ali Gürbüz’ün diğer pehlivanlara göre az da olsa başarılı olduğunu söyledi.

Bu yıl seyir zevki yüksek güreşlerin olacağının üstünde duran Taşçı, “Ali Gürbüz, iki yıllık başpehlivanlığından ötürü önde görünüyor. Aynı zamanda çok tecrübeli, güçlü ve kuvvetli bir pehlivanımız. Ama onun dışında da yine 4-5 tane isim yukarıya doğru çıkıyor ve zorluyor. İsmail Koç, İsmail Balaban ve Orhan Okulu da önde duran isimler. Yine bunun yanında Tanju Gemici, Hüseyin Gümüşalan gibi pehlivanlarımız var. Benim gözümü dolduran Yusuf Can Zeybek var. Hem Finike hem de Kumluca’da başpehlivan oldu. Bizim dönemimizdeki pehlivanlar gibi saldırması, güreşe girmesi ve devamlılığı hoşuma gitti. Zeybek’in bir sürpriz yapabileceğini düşünüyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın