Spor
Spor Öncesi Mi Sonrası Mı Beslenmeli

Spor Öncesi Mi Sonrası Mı Beslenmeli

Spor Öncesi mi Sonrası mı Beslenmeli

Spor yapanlar hem öncesinde hem de sonrasında aldıkları besinlerle forma girmek ve performansını artırmak için doğru zamanda ve doğru gıdalar ile beslenmelidir. Egzersizin en önemli ve kafa karıştırıcı olan kısmı ise aslında ne zaman ve nelerin yenmesi gerektiğidir. Performansa yardımcı olmaktan, formda kalmaya kadar birçok nedenden dolayı beslenmenin büyük önemi vardır. En doğru beslenme şekli spor yapmadan önce mi yoksa sonra mı yapılmalıdır sorusuna birkaç farklı şekilde cevap verilebilir.

Egzersize başlamadan önce vücudunuzda depolanan veya öncesinde yediğiniz yiyeceklerden enerji ortaya çıkar. Eğer yapacağınız egzersiz zor bir aktiviteyse, vücudunuz daha fazla depolanmış olan karbonhidratı kullanır. Diyetinizdeki karbonhidratlar, egzersiz sırasında ve antrenman öncesinde yenildiğinde glikojen depolarınızı doldurur. Eğer enerjiniz düşükse spor yapmadan önceki üç saat içinde karbonhidrat açısından zengin besinleri tüketmeniz gerekir. Bu sayede ihtiyacınız olan enerjiyi vücudunuzda depolamış olursunuz. Fakat spor yapmadan hemen öncesinde yenilen yemek hazımsızlığa neden olacağından, egzersiz sırasında mide bulantısı yaşayabilirsiniz. En azından iki saat öncesinde yiyeceğiniz kolay sindirilebilir karbonhidratları tüketmek, hem bağırsaklarınızın sağlığı hem de antrenman kalitesi bakımından önemlidir. Ayrıca amacınız kilo vermek yerine kas yapmak ise mutlaka yemek yemeniz önerilir.

Antrenman sonrası yemek yemeği tercih edenler, kilo vermeyi hedef haline getiren kişilerdir. Muhtemelen öncesinde yemek yemekle, sonrasında yemek yemek arasında vereceğiniz kilo farkı çok olmasa da, aç karna yapılan sporlarda, vücutta depolanmış olan enerjiden harcandığı için daha fazla kalori yakımı ve yağ yakımı gerçekleşebilir. Spor yaptıktan hemen sonra yenilen yemek, alınacak olan sağlıklı karbonhidratlar sayesinde iyileşmeyi en üst düzeye çıkarır. Kas büyümesini en üst düzeye çıkarmak, yağ yakmayı hızlandırmak ve tartıda görünmese de aynaya baktığınız zaman forma girmiş olmak için antrenman sonrası yemek yemek faydalıdır.

Ağırlık kaldırma gibi direnç ve güç gerektiren antrenmanlar söz konusu olduğu zaman, hemen öncesi ve sonrasında alınan karbonhidrat ve protein kombinasyonu, daha iyi kas ve güç kazanımları sağlar. Egzersiz sonrası yemek tüketmek ise kas inşa etmek ve egzersizler arasında toparlanmak için önemlidir. Zorlu veya uzun egzersizler yapanlar için egzersizden önce beslenmekte en bu kadar önemlidir.

Amacınıza uygun olarak beslenme şeklinizi oluşturmak ve kendinize bir takvim çıkarabilmek için beslenme uzmanı Burak Kulaksız’dan yardım alabilir, profesyonel bir bakış açısı ile daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Bir cevap yazın