Spor
Tenis Aksesuarları Üzerine Notlar

Tenis Aksesuarları Üzerine Notlar

Spor aksesuarları spor dalının daha iyi işlenmesi için kullanılan yardımcı aparatlardır. Asıl amacı en iyi şekilde gerçekleştirmek, kurallara uymak, bir disiplin dahilinde sportif kimliğe sahip olmak için tenis aksesuarları büyük önem arz eder. Diğer taraftan oyuncunun sağlığının desteklemesi noktasında da oldukça önemli bir yere sahiptirler. Nitekim oyuncunun sağlıklı olması antrenmanın ya da müsabakanın en verimli şekilde geçmesi açısından önemli bir gerekliliği ifade etmektedir. Bu açıdan aksesuarlar büyük bir öneme sahiptir. Söz konusu durum testi için de geçerlidir. Tenis aksesuarları mevcut alanı destekleyen en önemli yardımcı gruplardır.

Tenis aksesuarları oldukça detaylı bir yapıya sahiptir. Bu açıdan oyunun ciddi bir akış içerisinde gerçekleşmesi ve rekabetin yüksek olması etkili olmaktadır. Bu alanın bütün müsabakalarında ve antrenmanlarında en iyi verimi alabilmek noktasında her bir ekipman ayrı bir işlev sağlar.

  • Söz konusu ekipmanlardan ilki griptir. Grip tenis raketi elementleri içerisinde tutuş özelliğini en iyi seviyede tutan yapıdır. Gripler farklı ölçülerde olabilmektedir ve bu ölçüler tamamen tenis oyuncusunun fiziksel özelliklerine bağlıdır. Grip ölçüsünün belirlenmesi noktasında çeşitli yollar izlenir. Bu sayede en uygun grip seçilebilir.
  • Tenis aksesuarları arasında yer alan bir diğer ekipman ise kordajdır. Kordaj raket bölümleri içerisinde yer alan kafa kısmının örüldüğü tellerdir. Bu teller yatay ve dikey şeklinde konumlanmış olabilmektedir. Kordaj tenis raketinin topla birleştiği noktada yer alması bakımından oldukça önemli bir aksesuardır. Bu noktada kordaj sıklığı, kordaj çeşidi, kordaj çekilmesi gibi farklı farklı olgulardan bahsetmek mümkündür. Kordajlar kendi içinde yapısal anlamda dörde ayrılmaktadır. Bu açıdan multifilament, monofilament, hibrit ve sentetik kordaj olmak üzere incelenmektedir. Genel olarak profesyoneller doğal kordajlardan yana tercihlerini kullanmaktadır. Tenis aksesuarları içerisinde yer alan kordajın sıklığı konusu da önemli bir tartışma konusunu ifade eder. Bu noktada profesyonel bilgisine danışmak daha anlamlı olacaktır.
  • Tenis aksesuarlarından bir diğeri titreşim önleyicidir. Titreşim önleyiciler raketin herhangi bir noktasına takılan, topa vuruşlar sırasında ortaya çıkan titreşimi önleyen mekanik aksamlardır. Bu aksamlar nicelik anlamında birden çok kullanılabilmektedir. Bu durum tamamı ile oyuncunun inisiyatifine kalmış bir detaydır.

Bir cevap yazın