Spor
Tenis Maçlarında Servis Atışı Nasıl Gerçekleştirilir

Tenis Maçlarında Servis Atışı Nasıl Gerçekleştirilir

Tenis maçlarında servis atışı, maçın başlaması için yapılan atıştır. Servis atışının yapılması ile beraber tenis maçı başlar. Tenis maçında servis atışı 2 takımdan 1 oyuncu yapar. Servis atışını yapacak olan oyuncunun bir elinde raket ve diğer bir elinde de tenis topu bulunur. Elinde bulunmuş olan tenis topunu oyuncu kolunu yükseğe doğru kaldırarak havaya atar. Havaya atmasından sonra da diğer elindeki tenis raketi ile topa vurur ve atış yapar. Oyuncu, topu havaya atan kolun sağ tarafına doğru atarak topu havada döndürmemesi gerekmektedir. Saha dışından atış yapılır. Tenisteki servis atışı üstten servis ya da üstten vuruş anlamına da gelir.

Tenis Maçları Kaç Set Üzerinden Oynanır?

Tenis maçları 3 ya da 5 setlik maçlardan oluşur. Teniste maç başlangıcı 2 takımdan 1 oyuncunun servis atışı yapması ile birlikte başlanmış olur. Tenis maçlarında setlerin çoğunu kazanan takım maçı da kazanmış olan takım halindedir. 3 ya da 5 setten oluşan tenis maçlarında herhangi takımdan biri 3 setin 2 setini veya 5 setin 3 setini kazanmış ise maçı da kazanmış olan takım olacaktır. Turnuva gibi büyük önem taşıyan maçlar genellikle 5 adet setten oluşurlar. Turnuva harici, normal olan maçlar ise genellikle 3 setten oluşur. 4 adet sayı alan takımda 1 seti de kazanmış olan takımdır. 1 adet setin kazanılması için ise 6 adet oyunun kazanılmış olması gerekir. Maçta 1 setin kazanılması için ise en az 2 adet sayı farkı olması gerekir.

Tenis Maçlarında Puanlama Sisteminin İşleyişi

Tenis maçlarında sayılar 15-30-40 olarak sayılır. 4 adet sayıya sahip olan oyuncu veya takım 1 setin de sahibi olmuş olacaktır. Fakat 4 adet sayıya sahip olabilmesi için ise 2 sayı önden gitmesi gerekir. 2 adet sayı önde ve 4 adet de sayıya sahip olan bir takım ya da oyuncu sete sahip olacaktır. Eğer maç sonunda sayılar eşit duruma düşer ise takımlardan bir tanesi öne geçene kadar maç oynanmaya devam eder.

Bir cevap yazın